Fanfan Tulipan (2003)
Gérard Krawczyk
Penélope Cruz
Michel Muller

Płaszcz i szpada

Nowa wersja przygód Fanfan Tulipana, zrealizowana pod producenckim okiem Luca Bessona, była jedną z przyjemniejszych produkcji, którą miałem okazję obejrzeć latem. Typowo rozrywkowa produkcja z udaną kreacją Vincenta Pereza rozbawiła mnie na tyle, że wróciłem do niej po raz kolejny przy okazji recenzji DVD filmu. Streszczenie filmu oraz opinię na temat samej produkcji znajdziecie w recencji kinowej, tu skupię się jedynie na wadach i zaletach wydania DVD. Po włożeniu płytki do czytnika uruchamia się polskie menu, z poziomu którego możemy poruszać się zawartości krążka. Dźwięk filmu został zapisany w formacie DD 5.1. Lista dodatków niestety nie przedstawia się imponująco. Najobszerniejszy materiał o nazwie "Making of" wbrew tytułowi nie jest poświęcony realizacji filmu, a jedynie samemu procesowi komponowania i nagrywania muzyki. Rzecz ciekawa, ale adresowana raczej do wąskiego grona odbiorców. "Cannes 2003: Wywiad z Penelope Cruz i Vincentem Perezem" to zapis konferencji prasowej, która odbyła się po pokazie "Fanfan Tulipana" podczas zeszłorocznego festiwalu w Cannes. Cruz i Perez opowiadają o realizacji filmu, a że całe spotkanie ma charakter wybitnie promocyjny, to zachwalają film pod niebiosa. Zdecydowanie najsympatyczniejszym dodatkiem są "Gafy z planu filmowego" - czterominutowy montaż wpadek aktorskich. Listę materiałów dodatkowych zamykają galeria zdjęć z filmu i planu filmowego oraz katalog tytułów wydawanych na DVD przez Kino Świat.
Fanfan Tulipan jest dla Francuzów tym, kim dla nas Janosik czy Hans Kloss - bohaterem narodowym, którego... czytaj więcej
Marcin Kamiński